Co to znaczy, że stal jest oksydowana?
Oksydowanie to proces, polegający na pokrywaniu elementów stalowych specjalną powłoką w celu nadania im pożądanych właściwości, a także podniesienia walorów estetycznych. Czytając dalszą część artykułu, dowiesz się więcej na temat oksydowania stali i metalowych detali.
Proces oksydowania stali - na czym polega?
W procesie oksydowania powstaje specjalna powłoka, która stanowi warstwę tlenków żelaza. Stosowane w przypadku elementów stalowych pokrycie wyróżnia się kolorem czarnym poprzez bordowy do ciemnych odcieni szarości, stąd też bardzo często stosuje się określenie „czernienie” stali.
Oksydowanie może przebiegać z zastosowaniem dwóch różnych metod:
- metodą chemiczną,
- metodą elektrolityczną.
Metoda chemiczna (zwana również metodą na ciepło) polega na zanurzeniu elementu stalowego w gorącym roztworze, który stanowi mieszaninę wodorotlenku sodu i azotanu srebra.
Metoda elektrolityczna (zwana też metodą na zimno) odbywa się w ramach procesu anodowego utleniania.
Zanim jednak stal zostanie poddana procesowi oksydowania, musi być odpowiednio przygotowana. Element zostaje oczyszczony w celu pozbycia się rdzy i tłustych plam, które mogą utrudniać osadzanie się warstwy ochronnej. Sama oksydacja odbywa się z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń, które gwarantują odpowiednią proporcję roztworu i optymalną temperaturę. Na samym końcu wszystkie metalowe elementy są poddawane dokładnemu płukaniu i suszeniu, aby usunąć wszelkie pozostałości po oksydowaniu.
W jakim celu stal jest oksydowana?
Oksydowanie to jedna z metod, która stosowana jest nie tylko w celu uzyskania ciemnego zabarwienia, ale przede wszystkim nadania elementom stalowym pożądanych właściwości. Proces ten ma na celu ochronę powierzchni stali lub żelaza. Warstwa utlenionego pierwiastka nie wchodzi w dalsze reakcje z otoczeniem, stanowiąc doskonałą ochronę antykorozyjną. To z kolei podnosi wytrzymałość przedmiotu, który jest stosownie zabezpieczony przed rdzą.
Oksydowanie stali jest też istotne z punktu widzenia nadawania detalom dekoracyjnego charakteru. Kolor oksydowania jest o wiele trwalszy niż w przypadku pokrycia elementu warstwą lakieru. Jednocześnie nie ma dużego wpływu na masę elementu. Obie opisane wcześniej metody - chemiczna i elektrolityczna - pozwalają na stworzenie wytrzymałej i estetycznej powłoki.