Jak przebiega proces cynkowania detali?
Nałożenie cienkiej warstwy cynku na metalowe elementy pozwala na skuteczne zabezpieczenie ich przed korozją. Cynkowanie ochrania metal, który wystawiony jest na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych lub chemicznych. Popularną metodą cynkowania jest cynkowanie galwaniczne, które polega na zanurzeniu metalowych elementów w roztworze elektrolitowym. Można je wykonać zarówno na dużych, jak i na małych elementach konstrukcyjnych lub ozdobnych. Duże elementy poddaje się cynkowaniu zawieszkowemu, a detale bębnowemu.
Cynkowanie detali krok po kroku
Metalowe elementy należy najpierw mechanicznie oczyścić ze wszystkich zabrudzeń, rdzy i ewentualnych pozostałości po wcześniej nakładanych powłokach. Następnie detale zostają odtłuszczone i wytrawione. Tak przygotowany metal można poddać elektrolizie: wszystkie elementy umieszczone w obrotowym bębnie zanurza się w roztworze zawierającym wodę, związki cynku oraz przewodnik, po czym podłącza się zbiornik do prądu. Pod wpływem napięcia cynk dokładnie i trwale pokrywa metal. Na końcu procesu cynkowania bębnowego ocynkowane detale są suszone.
Cynkowanie metalu – zasady
Cynkowaniu poddaje się elementy metalowe wykorzystywane m.in. w przemyśle i budownictwie, które muszą być wytrzymałe i odporne na korozję. Cynkowanie detali musi być zatem zgodne z rygorystycznymi normami krajowymi i międzynarodowymi. W naszym zakładzie dobieramy indywidualnie natężenie prądu, czas cynkowania i inne niezbędne parametry do konkretnych zleceń. Grubość warstwy cynku może się zatem różnić, zależnie od przeznaczenia detali. Ocynkowane elementy metalowe można poddać procesowi pasywacji, który dodatkowo zabezpiecza je przed korozją. Ważną zaletą cynkowania galwanicznego jest to, że tworzy na metalowych elementach idealnie jednolitą i gładką warstwę, która sama w sobie wygląda estetycznie, ale też łatwo poddaje się dalszym procesom obróbki, np. malowaniu lub lakierowaniu. W cynkowaniu detali, które mają nieregularne kształty bardzo ważna jest odpowiednia precyzja, dzięki której można mieć pewność, że cała metalowa powierzchnia zostanie równomiernie pokryta warstwą cynku.